Na szczęście to były tylko ćwiczenia. Lubelscy terytorialsi wspólnie z ratownikami medycznymi i strażakami szkolili się w powiecie zamojskim. Scenariusz zakładał działania służb po ataku rakietowym na budynek szkoły.
Szkolenie poprzedzone było wykładami i warsztatami w Centrum Symulacji Medycznej przy Akademii Zamojskiej.
- Podczas warsztatów żołnierze uczyli się, m.in. procedur postępowania podczas zdarzeń masowych, segregacji medycznej, postępowania z pacjentami z urazami wielonarządowymi, monitorowania parametrów życiowych, zaopatrywania ran, prowadzenia zaawansowanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej (ALS), a także różnych metod ewakuacji poszkodowanych - powiedział Krzysztof Obolewicz, doświadczony ratownik medyczny, wykładowca Akademii Zamojskiej i jednocześnie żołnierz 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu.
Organizatorem ćwiczeń byli żołnierze z 251 kompanii lekkiej piechoty w Zamościu. Uczestniczyli w nim: Grupa Zabezpieczenia Medycznego 2 Lubelskiej Brygady OT, jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu zamojskiego, Pogotowie Ratunkowe z Zamościa oraz studenci Akademii Zamojskiej.
Szkolenie odbyło się w opuszczonym budynku dawnego gimnazjum w gminie Nielisz. Zakres działań polegał m.in. na ewakuacji osób ze zbombardowanego budynku, pierwszej pomocy medycznej czy utworzenie szpitala poloweg.